MEVSİMSEL SAÇ DÖKÜLMESİ

İLE NASIL BAŞA ÇIKILIR?

Saçlarınız normalden fazla mı dökülüyor? Panik olmayın! Günlük olarak saç kaybı ve dökülmelerinizin oranını etkileyen birçok faktör vardır ve bunlardan bir tanesi mevsim değişikliğidir. Peki saç dökülmesine ne iyi gelir? Saç dökülmenizi ve sahip olduğunuz saçınızı daha uzun süre kullanmanıza yardımcı olmak için invati advanced sisteminin nasıl işlediği hakkında daha fazla bilgi vermek için Hemşirelik Uygulaması, Dermatolog, Saç Dökülmesi Uzmanı Dr. Jodi LoGerfo ile görüştük.*

 

"Saçlarımız her gün dökülüyor. Bu durum normal saç döngümüzün bir parçasıdır." diyor Dr. Jodi. Her saç herhangi bir zaman diliminde üç saç büyüme aşamasından birindedir ve sonunda saç kökünden dökülür. Dr. Jodi; günde 50-100 hatta 150 saç telinin kopmasının tamamen normal olduğunu, ancak bunların hepsinin başlangıçtaki saç telinizin miktarına bağlı olduğunu söylüyor. "Özellikle kadınlar için saç dökülmesi oldukça stresli" diyor Dr. Jodi. "Bu nedenle, normal bir saç döngüsünün dökülmeyi de içerdiğini hatırlamak önemlidir."

 

1. AŞAMA: Anajen aktif büyüme aşamasıdır ve 2-6 yıl sürer, saçlarınız her 28 günde bir yaklaşık 1 cm uzar. Genellikle, saçlarınızın %89-91'i herhangi bir zamanda bu aşamadadır.

 

2. AŞAMA: Katajen yaklaşık 2 hafta süren geçici bir büyüme aşamasıdır. Büyüme durur ve dış kök kılıfı küçülerek saç köküne yapışır. Saçların yaklaşık %3'ü herhangi bir zamanda bu aşamadadır.

 

3. AŞAMA: Genellikle yaz sonu ve sonbahar başında başlayan telojen aşamasında, saç uzamadan dinlenir, bu nedenle dökülme daha belirgin hale edilir. Bu aşama yaklaşık 100 gün sürer ve günde 50-100 saç telinin dökülmesi normaldir.

 

 

Saç dökülmesinin başka etkileri nelerdir?

 

Dr. Jodi, "Her şey sağlıklı bir yaşam döngüsüne sahip olmaktan kaynaklanıyor." diyor. "Yeterince uyumak ve doğru yemek yemek istersiniz. Tüm bunlar saç döngünüzü ve saç kalitenizi etkileyebilir." Dr, Jodi, vücudun hem içindeki hem dışındaki etkenlerin saç dökülmesinin miktarını ve şiddetini açıkladığını söylüyor. İşte bilmeniz gerekenler:

 

STRES VE UYKU

Stresin vücut üzerindeki etkisini ve saçlarımızın da bunun bir istisnası olmadığını hepimiz biliyoruz. Dr. Jodi, birçok kişinin akut ve kronik stres ataklarının ardından yoğun miktarda saç dökülmesiyle karşı karşıya olduğunu açıklıyor. Stres altındayken vücuttaki kortizol (stres hormonu) seviyeleri yükselir ve bu da saç köklerinin büyümesini kesintiye uğratabilir. Bizim tavsiyemiz: Hayatınızdaki stresle başa çıkmanın sağlıklı yollarını bulun ve kesintisiz bir gece uykusunu önceliğiniz haline getirin.

 

BESLENME

Dr. Jodi "Saç kökleriniz yüksek hücre döngüsüne ve çok güçlü bir metabolizmaya sahiptir, bu nedenle büyümelerini sürdürmek için besin maddelerine ihtiyaç duyarlar." diyor. Herhangi bir aşırı kalori veya beslenme eksikliği saç kökünde yapısal bozukluklara ve saç dökülmesine neden olabilir. Bu sorunun çözümü; protein, yağ asitleri, vitamin ve minerallerle dengeli ve sağlıklı bir yemek düzenidir.

 

HASTALIK

 

Sağlık durumunda bir değişiklik yaşamış veya Kovid-19 gibi bir hastalıkla mücadele etmiş kişiler saç büyüme döngüsünde daha fazla dökülmeye neden olan bir dengesizlik yaşayabilir. Bu tür saç kayıplarına telojen efluviyum denir ve bir hastalıktan sonra 4-6 ay sürebilir. Dr. Jodi, "Bu tür saç dökülmeleri kalıcı değildir ve hiçbir zaman tam kellikle sonuçlanmaz." diyor.

 

HAMİLELİK

 

Bebeğiniz doğduğundan beri saçlarınız inceldiyse, yalnız değilsiniz. Doğum sonrası alopesi olarak da bilinen doğum sonrası saç dökülmesi, doğumdan sonra ortaya çıkan bir saç dökülmesi türüdür. Tipik olarak saç büyüme döngülerindeki ani bir kaymanın bir sonucu olarak ortaya çıkar ve erken bir saç dökülmesine neden olur. Dr. Jodi, "Bu dökülme doğumdan 2-6 ay sonra görülebilir." diyor.

 

SIKI SAÇ ŞEKİLLERİ

 

Saçınızı şekillendirme biçiminiz aşırı saç dökülmesine ve kayıplarına sebep olabilir. Dr Jodi, çok sıkı bir at kuyruğu, örgüler ve hatta saç uzatmanın saç köküne zarar verebileceğine ve saç dökülmesine neden olabileceğine dikkat çekiyor. Bu tür saç dökülmesine traksiyon alopesi denir ve saç kökleri üzerine kalıcı çekme kuvvetinin sonucudur.

 

TARAMA VE ŞEKİLLENDİRME

 

Sıkı saç stillerinin yanı sıra saçınızı tarama, şekillendirme ve kuru saçlar da saç dökülmelerine ve kırılmalara sebep olabilir. Dr. Jodi, "Islak saçı taramak, zaten ince olan saçı kırılma noktasına kadar uzatabilir." diyor. Nazik bir yaklaşıma sahip olmak ve kırılgan, inceltici saçları güçlendiren ürünler kullanmak, kırılmaya bağlı saç dökülmesini azaltmanın anahtarıdır.

 

 

Invati advanced saç dökülmesi karşıtı ürünlerimizi keşfedin.

 

Yeni bir sezonun başlamasıyla birlikte yeni bir saç bakım rutini uygulamaya başlamak, sahip olduğunuz saçları daha uzun süre kullanmak için ihtiyacınız olan temeli sağlamanıza yardımcı olacaktır. Invati advanced sisteminin sadece 12 haftada saç dökülmesini %53* azalttıIğı klinik olarak kanıtlanmıştır.

 

18 yılı aşkın araştırma ve geliştirmeyle desteklenen sistem milyonlarca kadın tarafından kullanılmaktadır. Vegan ve %94 doğal olarak üretilmiş**, invati advanced sistemi incelmiş saçları anında kalınlaştırmak ve kökten uca güçlendirmek için güçlü bir Aluyveda bitkileri karışımı kullanır.

 

12 hafta. Gerçek sonuçlar.

 

 

12 hafta.
Gerçek sonuçlar.

 

1. ADIM: YUMUŞATMA VE TEMİZLEME

 

Saç dökülmesine ne iyi gelir? Mevsimsel saç dökülmesine yardımcı olmak için yapabileceğiniz en önemli şey saç derinize iyi bakmaktır. Invati advanced saç dökülmesine karşı şampuan, saçı ve saç derisini dökülmeye karşı nazikçe korumak ve temizlemek için keklik üzümü türevi salisilik asit ile formüle edilmiştir.

 

Ince saçlar, normal ile yağlı saç derisi formüle edilmiş YENİ invati advanced saç dökülmesine karşı şampuan: hafif doku saç derisini yenileyen ve saçı parlak gösteren ek arındırma için misel temizleme sistemi kullanır.

 

Invati advanced saç dökülmesine karşı şampuan: zengin doku orta ve kalın telli saçlar için, normal ve kuru saç derisi için ek bakım maddeleri ile formüle edilmiştir.

 

2. ADIM: DOLGUNLAŞTIRMA ve GÜÇLENDİRME

 

Saçlarınızı anında güçlendirmek için invati advanced dökülme karşıtı dolgunlaştırıcı saç kremini kullanın ve ağırlık yapmayan bu kremi saçınızı kırılmaya karşı korumasına yardımcı olmasını sağlayın. Nemlendirmek için besleyici hindistan cevizi ve kukui yağları ve kökten uca güçlendirmek için doğal olarak türetilmiş amino asitlerin bir karışımı ile geliştirilmiştir.

 

Saçınıza ekstra besin mi arıyorsunuz? YENİ invati advanced yoğun dolgunlaştırıcı maske, saç kremi yerine kullanılabilir. Maske, saçınızı ve saç derinizi derinlemesine beslerken, kırılgan ve incelmiş saçları %46*** oranında güçlendirir. Orta ve kalın telli saçlar için uygun olan bu yenilikçi maske, ek nemlendirme için saç kreminden 2 kat daha fazla kukui yağı içerir.

 

3. ADIM: CANLANDIRMA ve ETKİNLEŞTİRME****

 

Invati advanced dökülme karşıtı saç serumu, saçınızın doğal keratinini desteklemek için kafa derinizin yüzey katmanlarına nüfuz eden günlük durulanmayan bir uygulamadır. Sertifikalı organik amla, her bir saç telini kalınlaştırmak, saçı anında daha dolgun ve hacimli ve kalın hale getirmek için kullanılır.

 

Dr. Jodi, "Sağlıklı saçlar söz konusu olduğunda tutarlılık önemlidir." diyor. “Günlük bir ritüele sahip olmak oldukça önemlidir.” Kendi günlük invati advanced sistemi rutininizi oluşturmak — ve buna bağlı kalmak — saç dökülmenizi azaltmanıza yardımcı olacaktır.

 

 

 

Bugün 12 hafta sürecek invati advanced sistemine başlayın ve daha dolgun, daha dolgun saçlara hazırlanın.

 

 

 

 

ÜRÜNLERİ KEŞFEDİN

 

 

*Invati advanced sistemi 12 hafta kullanıldığında taramadan kaynaklanan saç dökülmesini azaltır.

**Bitkilerden, petrol dışı minerallerden veya sudan.

***Krem gerektirmeyen şampuan ile tekrarlanan bir bakım çalışmasında

****İçten masaj yaparak.