Nisan ayı Dünya Ayı'dır
ve misyonumuz temiz su

785 milyondan fazla insan en temel yaşam kaynağı olan temiz suya ulaşmakta zorlanıyor. Sizin de desteğinizle Aveda, gelişmekte olan ülkelere temiz su sağlayan bir hayır kuruluşu olan charity: water ortaklığı ile ihtiyacı olan ailelere su erişimi sağlamaya yardımcı oluyor.
 


Dünya Ayı 2022 | Temiz Su Hareketi
 

Dünya Su Günü'nü nasıl mı kutluyoruz?

 

Temiz suya olan bağlılığımızı siz de keşfedin ve bize ortak olun.

Temiz su, yaşamak için ihtiyaç duyduğumuz en temel unsundur ancak hala insan hala temiz suya erişemiyor. Dünya çapında şaşırtıcı bir şekilde 771 milyon insan temiz suya erişemiyor. Bu Dünya Su Günü’nde, temiz suyun varlığımızın temel unsuru olduğunu hatırlatıyoruz.

Kendimizi yirmi yılı aşkın bir süredir ihtiyacı olanlara temiz su sağlamaya ve temiz su kaynaklarını korumaya yardımcı olmaya adadık. Bu misyonumuz doğrultusunda neler yaptığımızı keşfetmek ve siz de bu Dünya Günü'nde misyonumuza ortak almak için aşağıdaki blog postumuzu okumaya devam edin.

2006 yılından bu yana, charity: water 29 ülkede 11 milyondan fazla kişiye hizmet veren, 60.000'den fazla projeyi finanse eden temiz su projeleri için 300 milyon$'den fazla bağış topladı.


Değişimin etkileri


Çoğumuz temiz suya erişimin kolaylıkla elde edilebilen bir şey olduğunu düşünüyoruz, ancak gerçek şu ki dünya çapında her 10 kişiden 1'i susuz yaşıyor. Bu rakamı incelediğimizde ise Amerika Birleşik Devletleri nüfusunun iki katına eşit olduğunu görüyoruz. Bu çok ciddi bir rakam olmakla birlikte, bireysel ve toplumsal düzeyde etkisi de oldukça önemlidir; herkes için temiz su sağlanması bir halk sağlığı zorunluluğudur.


Peki temiz su hayatımızda neden bu kadar önemli? Kirli su; kolera, dizanteri, hepatit A, tifo ve çocuk felci gibi ölümcül hastalıkları bulaştırabilir. Ortağımız charity:water'a göre, kirli sudan kaynaklanan hastalıklar, savaş dahil her türlü şiddetten daha fazla can alıyor. Bu risk faktörleri ele alınırsa, her yıl 5 yaş altındaki 297.000 çocuğun ölümünün önlenebileceği tahmin edilmektedir.


Temiz su, yaşamları değiştirmeye yardımcı olma gücüne sahiptir, ayrıca bireylere temiz su aramaktansa okulda daha fazla zaman geçirebilmeleri ve geleceklerine odaklanmaları için enerji verir. Anneler ve kızları genellikle toplulukları için temiz su topladıklarından, bu özellikle kadınlar ve kız çocukları için geçerlidir. Aslında, Sahra Altı Afrika'da, toplanan suyun %72'sinden kadınlar sorumludur , ve su almak için ortalama olarak her gün 6 km yürürler.


Zamanla kadınlar ve kız çocukları, eğitimlerine odaklanmak için, gelir elde etmek ve kariyerleri hakkında güçlü kararlar almak için daha donanımlı hale geliyor. Bunun yankılanan bir dalgalanma etkisi vardır ve insanların özgürleşmelerini, yoksulluk döngüsüyle mücadele etmelerini sağlar. UNICEF, bir topluluk temiz suya kavuştuğunda, kadınların okullara kayıt olma oranında %15'lik bir artış olduğunu tahmin ediyor.


Temiz su, özellikle kadınlar ve çocuklar için eğitim, gelir ve sağlık faktörleri başta olmak üzere her şeyi değiştirir. Biz de Aveda olarak, tüm dünyada değişim dalgalarını ilerletmeye tutkuyla bağlıyız.


Aveda x charity: water


Kendimizi yirmi yılı aşkın bir süredir ihtiyacı olanlara temiz su sağlamaya ve temiz su kaynaklarını korumaya yardımcı olmaya adadık. Yüzlerce lokal ve global çevre kuruluşu için 67 milyon doların üzerinde para topladık ve dünya çapında 62 milyon dolardan fazlası, temiz su kaynaklarının korunmasına ve geliştirilmesine yönlendirildi.Bu toplam tutara charity: water ile yapılan toplam 1.5 milyondan fazla topladığımız bağış da dahildir.


Neden charity: water ile iş birliği yapıyoruz? 2006'dan bu yana okendini ihtiyacı olanlara temiz su getirmeye adamış dünyanın önde gelen kar amacı gütmeyen ortağımız charity: water, 29 ülkede 15 milyondan fazla kişiye hizmet vererek temiz su girişimleri için 400 milyon dolardan fazla bağış topladı. Aveda x charity:water ortaklığında, sizin de destekleriniz sayesinde 92.000'den fazla kişiye temiz su ulaştırmaya yardımcı oldu ve birlikte dünya genelinde 1.700 temiz su kaynağını aktif olarak koruyoruz.


Bu yıl, 35.000 kişiye daha temiz su ulaştırmaya gayret ederken, siz de bize katılabilirsiniz ve birlikte bir damla temiz su ile yaşamları ve toplulukları dönüştürebiliriz.

Siz saçlarınızı arındırırken, biz de sizin desteğiniz ile bağış yapıyoruz.

 

Daha fazla insana temiz su getirmeye yardımcı olmak için bu Dünya Günü'nde siz de bize katılın. Bu ay içerisinde toplanan bağışlar; Hindistan, Nepal ve Madagaskar'da 35.000 kişiye daha temiz su getirilmesine yardımcı olmak için kullanılacak.


%100 vegan, hayvanlar üzerinde test edilmeyen saç, cilt, vücut ve güzellik bakım koleksiyonlarımızı satın alarak, ihtiyacı olanlara temiz su ulaştırmaya yardımcı olan güçlü bir değişime ortak olabilirsiniz.


Milyonlarca insan, güvenli olmayan kaynaklardan su sağlıyor.
Onlara, her şeyi değiştirebilecek bu önemli kaynağı elde etmelerinde yardımcı olun.

 

Siz de dünyanın dört bir yanındaki topluluklara temiz su getirmenin bir parçası olun, kadınları ve çocukları daha sağlıklı bir yaşamı dolu dolu deneyimlemeleri için güçlendirin, aynı zamanda da kendi saçınıza özen gösterin.