Toplumsal Sorumluluk

Aveda's Cruelty free


Hayvanlar ve Aveda


Aveda olarak hayvan dostu bir markayız. Hayvanlar üzerinde test yapmıyoruz ve asla bizim adımıza başkalarından da bunu yapmalarını istemiyoruz. Ürünlerimiz "hayvanlar üzerinde test edilmemiştir".

1987'den beri hayvan dostu bir marka olmak, içinde yaşadığımız dünyaya ve birlikte yaşadığımız canlılara özen göstermek, misyonumuzun önemli bir parçasıdır.

Aveda olarak, sadece güzellik dünyasında değil, tüm dünyada çevre liderliğine ve sorumluluğuna örnek oluşturmaya gayret ediyoruz. Hayvanlara ve vahşi yaşama özen gösterme bağlılığımız geniş bir alana yayılıyor.


Gurur duyduğumuz başarılarımız:


1989'da, gezegenimizin ve içinde yaşayan tüm canlıların korunmasını talep eden kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarımız doğrultusunda, Ceres İlkelerini imzalayan ilk güzellik şirketi olduk.

1 Ocak 2021 itibariyle Aveda olarak %100 vegan bir marka olduk.

Blaine, Minnesota'da yer alan üretim tesisimiz, Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu tarafından vahşi yaşam habitatı olarak onaylanmıştır. Kampüsümüzdeki vahşi yaşamı korumaya yardımcı olacak "dikkatli sürün" işaretleri oluşturmak için NWF ile birlikte çalıştık. .

Blaine, Minnesota'da yer alan genel merkezimizde, yuvalama habitatını geliştirmek için Audubon Minnesota ile birlikte çalışıyoruz. Bu, bir çok hayvan türünün yuvalarının yapımını içeriyor.

Audubon'un Mississippi Nehri Girişimini 2007'den bu yana Aveda Dünya Ayı programı kapsamında destekliyoruz. Bu girişim kapsamında, nehirlerdeki kuşlar gibi diğer canlılar için de yaşam alanlarını korumaya ve geliştirmeye yardımcı olan su kalitesi çalışmalarını doğrudan finanse ediyoruz.

2010'dan beri, Minnesota Hayvanat Bahçesi tarafından desteklenen Yağmur Ormanları için Geri Dönüşüm Projesi'ne bağış yapmak üzere, çalışanlarımızdan kullanılmış cep telefonlarını topluyoruz. Şu anda, bu programdan sağlanan fonlar, Kongo Cumhuriyeti'ndeki (Batı Afrika) Goualougo GTAP projesini koruma çabalarını desteklemektedir.

Aveda olarak, doğal afetler sırasında hayvanlara yapılan yardımları destekledik, Katrina Kasırgası sonrasında Hayvan İnsancıl Derneği (Animal Humane Society) ve Gulf Oil Felaketinden sonra Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu'na bağışta bulunduk.

Son on yılda ağımız, nesli tükenmekte olan bitkileri, içlerinde yaşayan hayvanlar da dahil olmak üzere çevrelerini korumaya yardımcı olan köklü kuruluşları desteklemek adına 8 milyon doların üzerinde para topladı.

Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasasını destekliyoruz ve bu doğrultuda, 2006'dan beri ağımızdaki ortaklarımız ve misafirlerimizle birlikte bu yasayı desteklemek için Birleşmiş Milletler ve Beyaz Saray'a 500.000'den fazla imza gönderdik.

Blaine MN'da yer alan merkezimizde, arı dostu bahçe uygulamaları geliştiriyoruz ve pestisit içermeyen gıda, barınak ve suya erişimi olan bir bal arısı alanı sağlıyoruz.


Siz de Meme Kanseri Araştırmalarını Desteklemeye Yardımcı Olun


Aveda olarak, her yıl Meme Kanseri Farkındalık Ayı boyunca çok satan hand relief™ nemlendirici el kremimizi, sınırlı sayıda üretilen limitli bir lansman ile piyasaya sürüyor ve tüm satışlarda, satın alma fiyatının bir kısmını hayvan dostu araştırmalar için Meme Kanseri Araştırma Vakfı'na bağışlıyoruz. BCRF, 1992 yılında Evelyn H. Lauder tarafından kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve ülke genelindeki tıbbi kurumlarda meme kanseri üzerine klinik ve genetik araştırmaları finanse etmeye kendini adamış tek ulusal kuruluştur. BCRF, hakkında daha fazla bilgi için bcrfcure.org adresini ziyaret edin.

 

Hayvan Dostu Araştırmaları Destekleyin

Aveda olarak topladığımız bağışlar, toksik kimyasallara ve çevreyi kirleten maddelere maruz bırakılmayan, hayvan dostu meme kanseri araştırmalarını finanse etmek için kullanılır. Uzun yıllardır fonumuz, New York'taki Columbia Üniversitesi'nde çevresel etkenler ile meme kanserine genetik yatkınlık arasındaki etkileşimi inceleyen belirli bir araştırma projesine yönlendirildi. Gelecekteki fonlar bu veya benzeri projeleri desteklemeye devam edecektir.
 

Siz de Bir El Uzatın

Aveda olarak hayvan dostu meme kanseri araştırmaları için 2001 yılından bu yana 7 milyon dolardan fazla bağış topladık ve tüketicilerimizin de bu bağıştaki katkısı oldukça büyük. Bu miktar yalnızca kurumsal katkılarımızdan değil, aynı zamanda her yıl Ekim boyunca gerçekleştirdiğimiz bağış toplama faaliyeti aracılığı ile Meme Kanseri Araştırma Vakfı'na bağış yapma fırsatını değerlendiren çalışanlarımızın ve tüketicilerimizin de katkılarıyla elde ediliyor.


Meme Kanseri için Sağlık Önerileri

Kendiniz ve sizi seven herkes için yapacağınız basit yaşam tarzı değişiklikleri ve rutin doktor ziyaretleri, hayatınızdaki her şeyi değiştirebilir. Erken teşhis hayat kurtarır; erken teşhis edilen ve lokalize olan meme kanserinin tedavi oranı %98'dir.*

 

Bedeninizi Tanıyın
Göğüslerinizi düzenli olarak muayene edin ve değişiklikleri doktorunuza bildirin.

 

Doktorunuzu Düzenli Olarak Ziyaret Edin
20'li ve 30'lu yaşlarda meme muayenesi için düzenli olarak doktorunuza görünün.
40 yaş ve üzerindeyseniz ya da daha genç yaşta ancak yüksek riskliyseniz, yıllık olarak mamografi çektirin.

 

Sağlıklı Beslenmeye Özen Gösterin
Sebze ve meyvelerle arkadaş olun. Lifleri, antioksidanları ve diğer besin maddeleri yardımcı olabilir.

Vücudunuz için sağlıklı ve ideal kiloyu korumaya çalışın. Ekstra ağırlık, ekstra risk anlamına gelir.

Alkol alımınızı sınırlayın ve daha sağlıklı bir yaşamın keyfini çıkarın.

Sigara içmeyin ve kullanıyorsanız bırakmaya gayret edin.

Sık sık antrenman yapın. Meme kanseri riskinizi azaltmak için Amerikan Kanser Derneği, haftada 5 gün 45 ila 60 dakika egzersiz yapılmasını öneriyor.

 


Aveda'nın Misyon Ortakları


Aveda, dünya çapında 100'den fazla sivil toplum kuruluşu ile ortak bir hedef doğrultusunda birleşmiştir. Aveda, küresel olarak kaynak bulma topluluklarına odaklanır; herkes için güvenli ve uygun fiyatlı suya erişim sağlamak için Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefini destekler. Yerel olarak ise Aveda ağının, çalışanlarının, ortaklarının ve tüketicilerinin çalıştığı ya da yaşadığı topluluklarda, temiz suyu korumaya özen gösteriyoruz.

Aveda'nın temel odak noktası olan temiz suya erişime ek olarak, Aveda'nın misyon ortaklıkları topluma fayda sağlamaya, insan haklarını desteklemeye, biyolojik çeşitliliği korumaya ve geliştirmeye, iklim değişikliğini azaltmaya yardımcı olmaya odaklanır.

Aveda'nın Misyon Ortaklığı Örnekleri


Aveda ve Yawanawa
Caption: Yawanawá Community, Brazil  


Aveda, 30 yıldır kuzey Brezilya'daki Acre eyaletinin yerli halkı olan Yawanawa ile ortaklık yapıyor. Urukum (doğal bir kırmızı boya) bileşeni için bir kaynak bulma ortaklığı olarak başlayan yolculuk, Amazon'un kalbindeki kritik öneme sahip bölgelerin korunmasına yardımcı olmak için bir ekosistem koruma ortaklığına uzandı.

Bugüne kadar; Aveda Dünya Ayı programı kapsamında içerik tedariği, doğrudan kurumsal bağış, Aveda çalışanları ya da tüketicileri aracılığı ile toplanan fon sayesinde Aveda:

• 450 bin dönümlük Amazon yağmur ormanlarının korunmasına yardımcı olur, Rio Gregorio dahil yüzlerce su yolunu korur ve bu topraklar korunmadığı takdirde yaklaşık 35 milyon ton CO2'nin atmosfere salınmasını önler.

• Biyolojik çeşitlilik için kritik öneme sahip Mavi Morfo Kelebeği ve kırmızı gözlü ağaç kurbağası dahil nesli tükenmekte olan binlerce bitki ve hayvan türünün korunmasına yardımcı olur.

• Sürdürülebilir bir gıda güvenliği programı oluşturulmasına yardımcı olur, okullara fon ve genç liderler için burslar sağlar.

• Yawanawa topluluğu için temiz su, sanitasyon ve hijyene erişim sağlar.

Yawanawa hakkında daha fazla bilgi edinmek için lütfen www.ascy.org adresini ziyaret edin.

 

Aveda ve Kailash Satyarthi Çocuk Vakfı


Aveda, Hindistan'ın mika madenciliği endüstrisinde çocuk işçiliği ile ilgili sorunları ele almak için 17 yıldır Hindistan'daki Kailash Satyarthi Çocuk Vakfı (KSCF) ile ortaklığını sürdürüyor. KSCF, Bal Mitra Grams veya Çocuk Dostu Köylerinin (CFV'ler) geliştirilmesi yoluyla, proaktif ve sürdürülebilir çözümler geliştirmek için yerel topluluklarla ortaklık kurarak, Hindistan'da çocuk işçiliğini ortadan kaldırmak için çalışıyor.

Aveda ve Estee Lauder Companies, KSCF'nin bugüne kadar 500'den fazla Çocuk Dostu Köy oluşturmasına yardımcı oldu. Bu köyler, eğitimi teşvik ederek ve çocukları okula kaydettirerek, çocuklarının mika madenlerinde çalışmasını önlemeyi hedefliyor. Ayrıca, gençlerin kendilerini savunabilmeleri için yerel yönetimlerle birlikte kritik çocuk hakları ve cinsiyet eşitliği gibi konuları ele almak üzere güçlendiren çocuk konseylerinin oluşumuna da yardımcı oluyor. Çocuk Dostu Köyler ayrıca toplulukların temiz su, sağlık ve gıda güvenliğine erişimini sağlamaya da yardımcı olur.

İleriye dönük olarak, Aveda ve KSCF ortaklığı, mika tedarik zincirindeki zorlukları ele alma çabalarımızı ve bu doğrultuda aldığımız aksiyonları genişletmeye devam edecek. Ortaklığımız, doğrudan yerel topluluklarla çalışan ve onların ihtiyaçlarını dinleyen, sahadaki kuruluşların uzmanlığını kullanan bir işbirlikçi modelin, küresel tedarik zincirlerinde var olan sorunlara kalıcı çözümlere nasıl yol açabileceğini gösteriyor. Bu model, Delhi Üniversitesi Sosyal Hizmet Okulu Ulusal Çocuk Koruma Haklarını Koruma Komisyonu (NCPCR) tarafından en iyi uygulama olarak kabul edildi.

İşte Çocuk Dostu Köy Modelini ve bugüne kadarki etkilerimizi özetleyen bir video:

 

Caption: Children of Banjara Community, Recipient of Aveda and KSCF Clean Water Projects, India

Daha fazla bilgi için lütfen bu adresi ziyaret edin: Kailash Satyarthi Çocuk Vakfı – Çocuk İşçiliği ve Hakları STK Hindistan(https://satyarthi.org.in/)
 

Sürdürülebilir Tarım ve Biyolojik Kaynaklar için Aveda ve Asya Ağı


Aveda, Nepal'in Katmandu kentinde bulunan Asya Sürdürülebilir Tarım ve Biyokaynaklar Ağı (ANSAB) ile 18 yıldır Güney Asya'da biyolojik çeşitliliğin korunması ve geçim kaynaklarının iyileştirilmesine odaklanan bir ortaklık yürütmektedir.

Nepal'in kırsal toplulukları tarafından tatil kampanyaları sırasında özel hediye kutularını sarmak için üretilen FSC sertifikalı el yapımı kağıtları satın almak için bir kaynak bulma ortaklığı olarak başlayan yolculuk, Kamu Özel Topluluğu İttifakı (PPCA) adı verilen bir gelir çeşitlendirme programına dönüştü. Aveda ve ANSAB tarafından yerel Nepal Hükümeti departmanları ve toplulukları ile koordineli olarak oluşturulan bu program, organik sebzelerin sürdürülebilir bir şekilde nasıl yetiştirileceği ve yerel ve bölgesel pazarlara satılmak üzere nasıl hasat edileceği konusunda eğitim, öğretim ve destek sağlıyor.

Bu Ekosistem, köklü ticari ve topluluk tarım sistemi, başkent Katmandu da dahil olmak üzere çevredeki kasaba ve şehirlere satış için hacmi büyümek ve hasat yapmak için Nepal çiftçi tarlalarına nakledilen 100.000'den fazla bitki ile kurulan kaynak fidanlığı ve gösteri merkezi de dahil olmak üzere büyük bir etkiye sahip. Ayrıca organik tarım, biyopestisitler ve mikro besin hazırlama gibi konularda onlarca eğitim de gerçekleştirildi. Aveda ve ANSAB, başarılı programı Nepal genelindeki ek belediyelere ölçeklendirme planı üzerinde şu anda birlikte çalışıyor.

PPCA'ya ek olarak, Dünya Ayı boyunca Aveda tarafından toplanan fonlar sayesinde ANSAB, 6 binden fazla insan için temiz su, sanitasyon ve hijyene (WASH) erişim sağladı ve düzinelerce tuvaletin inşasını finanse etti. Ayrıca, kar leoparı ve kırmızı panda gibi nesli tükenmekte olan türlerin de yaşadığı 42.000 dönümlük habitatın korunmasına yardımcı oluyorlar.

Public Private Community Alliance Programını özetleyen bir video:

Caption: Members of Public Private Community Alliance Program, Jiri Municipality, Nepal

Daha fazla bilgi edinmek için lütfen Sürdürülebilir Tarım ve Biyolojik Kaynaklar için Asya Ağı'nı (ansab.org.np) ziyaret edin.