MİSYON & TARİH

AVEDA’DAKİ MİSYONUMUZ ÜRETTİĞİMİZ ÜRÜNLERDEN, TOPLUMA GERİ KAZANDIRMA BİÇİMLERİMİZE KADAR İÇİNDE YAŞADIĞIMIZ DÜNYAYA ÖZEN GÖSTERMEKTİR. AVEDA’DA
SADECE GÜZELLİK DÜNYASINDA DEĞİL, BÜTÜN DÜNYADA ÇEVRE LİDERLİĞİNE VE SORUMLULUĞUNA ÖRNEK OLUŞTURMAYA GAYRET EDİYORUZ.

 

HORST RECHELBACHER, KURUCU

Kurucumuz

Horst Rechelbacher’in mirası, Aveda ile sınırlı değil. Bütüncül güzelliğin ve çevresel sorumluluğun öncülerinden olan Horst’un amacı ve tutkusu, hem bireysel hem kolektif anlamda ayrı bir kimliğe bürünüp global ölçüde ivme kazandı.

 

1941 yılında Avusturya’da dünyaya gelen, bitki uzmanı bir anne ve kunduracı bir babanın oğlu olan Horst, henüz 14 yaşındayken yolun karşısındaki salonda çalışmaya başladı. Horst, sonradan kendini şu kelimelerle anlattı: «iyi bir öğrenci değildim fakat herkesten farklı bir şeyler yapmak istiyordum». Horst 17 yaşındayken Roma’nın prestijli salonlarından birinde çalışıyor ve dünyada ünlü kimselerin saç stilistliğini yapıyordu. 20 yaşına geldiğinde Avrupa Saç Şekillendirme Şampiyonası’nı kazanmıştı ve Avrupa ile Amerika Birleşik Devletleri’ni kapsayan bir turneye çıkmıştı. Horst, işine olan tutkusunu «Meslek aşkı nedir? Benim için içimde yanan ve beni hayatta tutan bir alev topu» cümlesiyle özetlemiştir.

 

İHTİYACINIZ OLAN TEK ŞEY SEVGİ

Bize sevgiden doğan bir hayat gösteren ve dünyayı daha güzel bir yer haline getirmeyi hedefleyen kurucumuz Horst Rechelbacher’in hayatı ve mirasına kısa bir bakış.


ÖMÜR BOYU SÜREN BİR ÖĞRENCİLİK VE UZUN SOLUKLU BİR VİZYON

Genç yaşlarda dünyaca tanınmış bir saç stilisti olan Host’un yolu tesadüfen Minnesota eyaletinin Minneapolis şehrine düştü. Gerçekten. 1963 yılındaki bir saç stilisti yarışmasında, alkollü araç kullanan bir kişi Horst’un arabasına çarptı. Bu olaydan sonra Horst Minneapolis’e yerleşerek Avrupalı bir salon açmaya karar verdi ve böylece Horst & Friends ismini verdiği ilk salonunu açarak yirmili yaşlarda başarılı bir girişimci oldu. 60lı yılların sonunda, Horst fazla çalışmak nedeniyle tükenmiş hissediyordu ve kendisini yeniden ayağa kaldıran şey bitki uzmanı olan annesinin hazırladığı bitkisel ilaçlar ile yoga ve meditasyondu. 1970’de Hindistan’da katıldığı bir yoga etkinliğinin sonunda Horst, Ayurveda’yı hayat tarzına ve salonlarına entegre etti. Bütünsel biri düşünceyle yola çıkan Horst, bireysel güzelliğin bizi çevreleyen dünyanın güzelliğiyle birebir etkileşim içinde olduğu kanısına vardı. Horst’un bu fikirleri, güzellik sektörünü bütünüyle değiştirecek fikirlerdi. Horst, «biz Dünya’yız» dedi. «Biz toprağız. Biz suyuz. Bir her şeyiz. O yüzden eğer yapabiliyorsanız organiği tercih edin. Bir çiftçi olun. Ektiğinizi biçin. Nane ekin, kendi çayınızı yapın. Hayatı ve hayatta olmayı kutlayın.»
 

ASIRLIK AYURVEDA SANATI AVEDA’YLA BULUŞUYOR

Horst, Hindistan’da Aveda’yı yaratmak için ihtiyacı olan ilhamı buldu. Sağlıklı olmanın zihinsel, bedensel ve ruhsal dengeyi bulmaktaki önemini kavramak, Horst’un müşterilerinin güzellik hedeflerine ulaşmalarına yardım etmesinde izlediği ilk adımı belirledi. Hindistan’ın Sadhana Mandir manastırındaki inzivasında Shiv Nath Tandon ile tanışan Horst, Minneapolis’te Ayurveda, Vinod ve Kusum Upadhyay doktorlarıyla birlikte bir mutfak musluğunda ilk Clove Shampoo’sunu geliştirmiştir. 1970lerin başından beri tüm bu tıp alanlarından doktorlar, Aveda ile çalışmaya devam etmiştir.

Doğru zamanda başlayan bu işbirliğinden doğan Aveda, 1978 yılında güzellik uzmanlarına kendileri, müşterileri ve Dünyaya iyi gelecek botanik ürünler geliştirme vizyonuyla harekete geçti. Horst’un bu bakış açısı ne kadar ileri görüşlü biri olduğunun en iyi göstergelerinden biri olabilir. Şu anda aramızda olmasa da, Aveda salonlarında yapılan boyun ve omuz masajından ekolojik bir düşünce yapısı ile profesyonel hayatı birleştirmeye ve şirketleri bilinçli olmaya teşvik eden bir iş etiğine, Horst’un vizyonu hala bizimle yaşıyor. Ve her şeyden önemlisi, Horst bize şunu öğretti: «Her gün her birimize pozitif birer etki yaratmak için verilmiş bir şanstır—ne yediğimiz, ne giydiğimiz, cildimize ne sürdüğümüz ve evimizde ne kullandığımızın bizlerin hayal edemeyeceği kadar uzun soluklu sonuçları vardır.»
 

SIRADIŞI LİDERLİK BECERİLERİYLE DOLU BİR HAYAT

1978 — Horst «bütünün bilgisi» sloganıyla yola çıkarak sağlıktan doğan bütünsel bir güzellik anlayışı çerçevesinde Aveda’yı kurar.
1982 — Güzellik sektöründeki profesyoneller için eğitim okulu olan Aveda Institute’lerin ilki Minneapolis’te kapılarını açar.
1987 — Horst publishes “Rejuvenation: A Wellness Guide for Women and Men”
1989 — Horst, Aveda’yı Valdez/Ceres çevresel sürdürülebilirlik prensiplerini ilke edinen ilk şirket yapar.
1997 — Aveda, The Estēe Lauder Companies tarafından satın alınır ve 40tan fazla ülkede 9,000den fazla salon ve spasıyla global bir marka haline gelir.
1999 — Horst, «Aveda Ritüelleri: Doğal Güzellek ve Sağlık için Günlük Rehber» kitabını yayınlar.
2004 — Güzellik sektörü, Horst’a Yaşam Boyu Başarı Ödülü’nü takdim eder.
2005 ve 1995 — Vanity Fair dergisi Horst’u ABD’nin en etkili insanlarından temsiye eder.
2007 — Horst, Rachel Carson Yaşam Boyu Çevresel Etik ve Dürüstüğe Bağlılık Ödülü’nü alır.
2013 — Uluslararası Spa Derneği (ISPA), Horst’a ISPA Vizyoner Lider Ödülü’nü takdim eder.
2007 — Spa & Salon Profesyonelleri Derneği kozmetoloji sektörü adına Horst’a Endüstri Mucidi & Ömür Boyu Efsane Ödülü’nü takdim eder.
2009 — Avusturya Cumhurbaşkanı Horst’a örnek teşkil edern Avusturyalı iş insanlarına verilen Onur Nişanı’nı takdim eder.

 

AYURVEDİK KÖKENLER

En eski köklerimiz bir Hint iyileştirme felsefesi ve uygulaması olan Ayurveda’ya dayanıyor. Ayurveda’nın merkezinde hayatı anlamak ve her şeyin birbiriyle bağlantılı olduğu bir bütüne olan inanç yatıyor. 5,000 yıldan fazladır süregelen bu uygulama, kişinin bütününü tedavi ederek iyileştirmenin uzun vadede daha dengeli ve sağlıklı bir yaşama etkisi olduğunu kanıtlamıştır. Biz de bu nedenle sadece saçınıza ya da cildinize değil, tüm vücudunuza, zihninize ve duygularınıza etki eden ürünler üretiyoruz.

Bizim Ayurveda’yla olan bağımız iki duayen Ayurvedik doktor ve bilgin Drs. Vinod ve Kusum Upadhyay sayesinde 1976 yılında başladı. Ayurvedik tedaviler, farmakoloji, botanik bilimi ve aromaterapi ile ilgili bildikleri nedeniyle tüm dünyada adlarından söz ettiren Vinod ve Kusum Upadhyay, binlerce yıllık Vedik ve Ayurvedik gelenekleri Aveda ile bütünleştirdiler. Onların yol göstermesiyle birlikte çakraTM dengeleyici aroma karışımları ile aktif botanik içerikli «fonksiyonel aroma» konusunda öncü olduk. Aromalarımıza sayesinde de incelmiş saçlar için geliştirilen invatiTM solutions gibi bitkisel içerikli yenilikçi ve etkili ürünler elde edebildik.

 

Aveda, Ayurvedik prensiplere bağlı kalarak – ve Dünyaya karşı olan sorumluluğumuzu hatırlayarak – ürünlerinde sadece organik içerik kullanır. Bu prensip de Aveda ile Hint Nisarga firması arasında Ayurvedik bir iç birliğine sebebiyet verdi.

Nisarga – Sanskritçe’de «doğa» anlamına gelir– organik tarım ile Ayurvedik otlar yetiştirir. Nisarga ile birlikte çalışarak InvatiTM Solutions for Thinning Hair serimizdeki bazı ürünlerde kullandığımız organik sertifikalı zerdeçal ve amla meyvelerini onlardan temin ediyoruz.

Nisarga CO2 kullanan, zehirli madde üretmeyen ve daha düşük ısıda çalışan çevre dostu bir yöntemle güçlü özler çıkartıyor.

Kimyasal gübreler ve böcek ilaçlarına karşı duruşu sebebiyle Nisarga çiftçilerli organik tarıma yönlendiriyor. Yıllar boyunca yaklaşık 35,000 çiftçinin katıldığı eğitim seminerleri düzenleyerek organik tarımın avantajlarına dikkat çeken Nisarga, birlikte çalıştığı çiftçiler için organik sertifika almanın ücretini karşılıyor ve organik tarıma geçişi kolaylaştırmak için eğitim desteği sağlıyor.