Hayvan Dostu Kozmetik Ürünler

Aveda's Cruelty free


Hayvanlar ve Aveda

Aveda, hayvan dostu bir markadır. Hayvanlar üzerinde test yapmayız ve başkalarından da bizim adımıza yapmalarını asla istemeyiz. Ürünlerimiz “insanlar üzerinde test edilmiştir.” 

Hayvan dostu bir marka olmak, 1978’den bu yana yaşadığımız dünyaya ve içinde yaşayan canlılara özen gösterme misyonumuzun önemli bir parçasıdır.

Liderlik ve şefkatlık sorumluluğu konusunda sadece güzellik dünyasında değil, tüm dünyada örnek olmaya çalışıyoruz. Hayvanlara ve vahşi yaşama özen gösterme bağlılığımız çok geniş bir alana yayılıyor. Aslında onu yaşıyor ve soluyoruz.


En gurur verici başarılarımız:

1989 yılında, Dünya'nın ve "yaşayan tüm canlıların" korunmasını talep eden kurumsal sorumluluk için Ceres İlkeleri’ni imzalayan ilk şirket olduk.

1 Ocak 2021 itibariyle Aveda %100 vegan oldu.

Minnesota Blaine'deki üretim tesisimiz, Ulusal Yaban Hayatı Federasyonu tarafından yaban hayatı yaşam alanı olarak onaylanmıştır. Kampüsümüzde ki "dikkatli sür" işaretleri ile birlikte yaban hayatını korumak için UYHF ile birlikte çalışıyoruz.

Minnosata, Blain merkezimizdeki yuvalama habitatını geliştirmek için Audubon ile birlikte çalışıyoruz Bu çalışma dahilinde bir "yapay bacalı ev" mor kırlangıç evi, tahta ördek yuvalama evleri ve mavi kuş evleri inşa ediyoruz.

2007'den bu yana Aveda Dünya Ayı programı aracılığıyla Audubon Upper Mississippi River Initiative'i destekliyoruz. Kuşlar ve diğer vahşi hayvanlar için nehir habitatını korumaya ve geliştirmeye yardımcı olan su kalitesi çalışmalarını doğrudan finanse ettik.

2010 yılından bu yana, Minnesota Hayvanat Bahçesi sponsorluğunda Yağmur Ormanları Projesi için Geri Dönüşüm bağışlamak adına çalışanlarımızdan kullanılan cep telefonları topladık. Şu anda, bu programdan elde edilen fonlar Kongo Cumhuriyeti'ndeki (Batı Afrika) Goualougo Triangle Ape Projesi (GTAP) koruma çabalarını desteklemektedir.

Doğal afetler sırasında hayvan yardımını destekledik, Katrina Kasırgası sonrasında AHS’ye ve Körfez petrol felaketinden sonra NWF’ye bağışta bulunduk.

Son on yılda ağımız, nesli tükenmekte olan bitkileri ve buralardaki hayvanlar da dahil olmak üzere çevrelerini korumaya yardımcı olan taban kuruluşları için 8 milyon doların üzerinde para topladı.

Nesli Tükenmekte Olan Türler Yasasını destekliyoruz ve 2006 yılında ağımızdan 500.000'den fazla imzayı, bunu desteklemek için Birleşmiş Milletler ve Beyaz Saray'a gönderdik.

Blaine MN'deki merkezimizde arı dostu bahçecilik yapıyoruz ve pestisit içermeyen yiyecek, barınak ve suya erişimi olan bir bal arısı cenneti sağlıyoruz.

Satın aldığımız el yapımı Nepal lokta kabuğu kağıdı, Wildlife Friendly Enterprise Network tarafından Wildlife Friendly® Sertifikalıdır ve Gri Kurt, kar leoparı dahil olmak üzere 21 nesli tükenmekte olan tür için kritik yaban hayatı koridorlarını koruyarak 42.000 dönümlük ormanı korur. 


MEME KANSERİ ARAŞTIRMALARINA DESTEK OLMAK

Her yıl Meme Kanseri Farkındalık Ayı boyunca, Aveda en çok satan Hand relief nemlendirici el kremi™ kremimizin sınırlı bir üretim serisini çıkarır ve her satıştan, satın alma fiyatının bir kısmını araştırma için The Breast Cancer Research Foundation®'a (BCRF) bağışlarız. BCRF, 1992 yılında Evelyn H. Lauder tarafından kurulmuş, kar amacı gütmeyen bir kuruluştur ve ülke çapındaki tıbbi kurumlarda meme kanseri hakkında klinik ve genetik araştırmaları finanse etmeye sıkı bir şekilde adanmış tek ulusal kuruluştur. BCRF hakkında daha fazla bilgi için bcrfcure.org adresini ziyaret edin.

 

ZARARSIZ ARAŞTIRMAYI DESTEKLEYİN

Aveda'nın bağışları, toksik kimyasallara ve kirletici maddelere maruz kalma gibi göğüs kanseriyle ilgili çevresel nedenleri ve bağlantıları araştıran zulüm içermeyen araştırmaları finanse etmek için kullanılıyor. Uzun yıllardır fonumuz, New York'taki Columbia Üniversitesi'nde çevresel maruziyetler ile meme kanserine genetik yatkınlık arasındaki etkileşimi inceleyen özel bir araştırma projesine yönlendirildi. Gelecekteki fonlar bu veya benzeri projeleri destekleyecektir.
 

KENDİNİZE BİR EL UZATIN

Aveda aracılığıyla göğüs kanseri için fon yaratmaya olan katkılarınız, 2001'den bu yana 6,3 milyon dolardan fazla arttı. Bu para yalnızca kurumsal katkılardan değil, aynı zamanda Göğüs Kanseri Araştırma Vakfı'na bağış yapma fırsatı olan çalışanlardan ve misafirlerden de gelir. Aveda ağı tarafından Ekim ayı boyunca düzenlenen bağış toplama faaliyetleri aracılığıyladır.


MEME KANSERİ İÇİN SAĞLIK İPUÇLARI

Şimdi bunu kendiniz ve sizi seven tüm insanlar için yapın. Basit yaşam tarzı değişiklikleri ve rutin doktor ziyaretleri her şeyi değiştirebilir. Erken teşhis hayat kurtarır, aslında erken ve lokalize olarak saptanan meme kanseri %98 iyileşme oranına sahiptir.*

 

VÜCUDUNU TANI
Göğüslerinizi düzenli olarak inceleyin ve herhangi bir değişikliği doktorunuza bildirin.

 

TARAMA ALIN
20'li ve 30'lu yaşlarınızda meme muayeneleri için düzenli olarak doktorunuza danışın.
40 yaş ve üzerindeyseniz veya yüksek risk altındaysanız, yıllık mamografi yaptırın.

 

FİT KAL
Sebze ve meyvelerle arkadaş olun. Lifler, antioksidanlar ve diğer besinler yardımcı olabilir.

Sağlıklı kilonuzu koruyun. Ekstra kilo, ekstra risk demektir.

Alkol alımınızı sağlıklı bir yaşamla sınırlayın.

Sigara içmeyin ve içiyorsanız bırakın.

Sık sık egzersiz yapın. Amerikan Kanser Derneği, meme kanser riskinizi azaltmak için haftada 5 veya daha fazla gün 45 ila 60 dakika fiziksel aktivite önermektedir.

 


Aveda ve Yawanawa

Güzel, kırmızı-turuncu Brezilya urukum tohumlarının yetiştiricileri olan Yawanawa halkı, Aveda'nın desteğiyle büyümeye ve yenilenmeye yönelik bir topluluk olarak çalışıyor.

Brezilya'daki Amazon Nehri'nin üst kesimlerinde, Rio Gregorio kolu boyunca, anavatanları 92.859 hektarlık atalara ait yağmur ormanları ve nehir kıyısındaki köyler ve dağınık av kampları için açıklıklar bulunan yerli bir topluluk olan Yawanawa halkının toprakları var.

Aveda'nın kendine özgü urukum kaynağının hikayesi - yaygın olarak annatto olarak bilinir -, bu canlı turuncu-kırmızı pigmenti geleneksel yüz ve vücut tasarımları için kullanmasının, kurucusu Yawanawa ile ilk tanışmasında Aveda'ya ilham veren bu Brezilyalı yerli topluluğun yeniden dirilişinin hikayesi yirmi yıldan fazla bir süre önceye dayanır. O zamandan beri, Aveda bu malzemeyi farklı zamanlarda çeşitli ürünlerde ve ambalajlarda kullanmaya çalıştı ve Yawanawa ile birçok başarı ve bazı önemli zorluklar gören bir ilişki geliştirdi.

 

Yawanawa Tarihi

19. yüzyılın sonlarından bu yana, kauçuk ekicilerinin atalarının Yawanawa topraklarına hak iddia ettiği, yağmur ormanlarında kauçuk tarlaları geliştirdiği ve Yawanawa halkını zorunlu çalışmaya zorladığı zamandan beri topluluk mücadele ediyor. Bu dönemde misyonerler de onları Hristiyanlığa dönüştürmeye çalıştılar ve geleneksel kültürlerini ve ritüellerini bastırdılar. Yawanawa nesiller boyunca topluluk kimliklerini sağlam tutmak ve asırlık gelenekleri korumak için mücadele etti. Doğal kauçuk pazarı 20. yüzyılın ortalarında gerilediğinden, tutarlı nakit gelirlere ve geleneksel avcılık ve çiftçiliğe daha az bağımlı hale gelen birçok Yawanawa, köylerini Brezilya'nın modern şehirlerinde iş bulmak için terk ederek geleneksel kültürlerini daha da zorladı.

Olumlu değişimin ilk işaretleri, misyonerlerin misyonlarına ortak olmak için Biraci Brezilya adında genç bir adamı seçmeleriyle 1984 yılında geldi. Yawanawa'nın yerli bir üyesi olan Biraci, çalışması için yakındaki Rio Branco şehrine gönderildi. Orada yerli halklar için hakları garanti eden yasaları ve yerli işlerini denetlemek için oluşturulmuş bir devlet kurumunu keşfetti. Biraci, halkının toprağın haklı mülkiyetine sahip olduğunun kanıtıyla topluma geri döndü ve Yawanawa'yı geri almak için bir mücadeleye götürdü. 1987'de Biracı kabilenin lideri seçildi ve daha sonra topluluğun azalan kauçuk endüstrisi ve misyonerlerden bağımsızlık kazanmasını sağladı.

Nakit gelire olan bağımlılığın yaklaşık bir yüzyıldır artması nedeniyle, Yawanawa'nın topluluk üyelerinin anavatanlarına dönebilmeleri ve kabile geleneklerini ve kültürünü yeniden kurabilmeleri için ekonomik bağımsızlığa ulaşmanın yollarını geliştirmesi önemli hale geldi.
 

Yawanawa ve Aveda Bir İlişki Kuruyor

Bu ihtiyaç bağlamında, Aveda ve Yawanawa, Biraci ile Aveda'nın kurucusu Horst Rechelbacher arasında 1992'de Rio de Janeiro, Brezilya'da düzenlenen ilk Birleşmiş Milletler Çevre ve Kalkınma Konferansı'nda bir toplantıyla bağlantı kurdular.

Dikenli bir meyvenin tohumlarından gelen Urukum pigmenti Yawanawa'nın ruhani ve kültürel yaşamı için hayati önem taşır. Bireyselliklerini ifade etmelerine yardımcı olur ve özel törenler için ciltlerini önemli kabile sembolleri olan karmaşık geometrik desenlerle boyarlar veya urukumu vücutlarına eşit bir şekilde sürerler. Her tasarım benzersizdir ve her kişi bir sanatçıdır. Yaygın olarak bulunan bir bileşenin bu yaratıcı ve güzel kullanımı, Aveda'yı özel bir annatto tedarik kaynağı olarak Yawanawa'ya çekti.

Annatto pigmenti, tropikal bölgelerde başkaları tarafından ticari olarak yetiştirilen ucuz bir gıda boyası olsa da, Aveda, geleneksel çiftçiliği destekleme bağlılığımızın yanı sıra yerli kültürleri ve bitkiler hakkındaki derin bilgeliklerini korumaya yardımcı olma bağlılığımız nedeniyle bu toplulukla çalışmayı seçti.

Doğadan hasat edilen mahsulün geleneksel kabile kullanımından ekili bir hammaddeye dönüştürülmesi kolay bir süreç değildi. İlk 10 yıl boyunca, üretim ve işleme becerileri geliştirilip rafine edilirken aslında küçük urukum üretildi ve üçüncü taraf bir işlemci belirlendi. Ayrıca bu dönemde toplulukta bir liderlik değişikliği yaşandı ve yakındaki bir şehirde ticaret okuyan genç bir kabile üyesi olan Tashka Yawanawa, Biraci'nin yerine kabile yaşlıları tarafından seçildi.

2000'li yıllarda, geleneksel kültürün yeniden tesis edilmesi, modern sağlık hizmetleri, gıda güvenliği iyileştirmeleri ve - kabile için en önemlisi - geleneksel topraklarının resmi unvanını güvence altına alarak Tashka'nın liderliğinde çok ilerleme kaydedildi. Bu süre zarfında Yawanawa, Aveda'ya çeşitli kozmetik ürünlerde ve ambalajlarda kullanılmak üzere sabit bir urukum kaynağı sağlamayı başardı. Ancak, 2008'de bir liderlik ayrılığı meydana geldi. Yawanawa toprak koruma konusunda sıkı sıkıya bağlı ve birleşik kalsa da, bazı Yawanawa halkı şimdi Biraci'yi, bazıları da Tashka'yı takip ediyor.


İlişkinin Faydaları ve Zorlukları

Yawanawa, bu ilişkinin yıllarında Aveda'nın desteğiyle elde edilen birçok başarıyı aktarıyor:

• Geleneksel Yawanawa kültürünün yeniden kurulması ve güçlendirilmesi, ilk kitabın kendi ana dillerinde yayınlanması ve kendi kültürlerini dünyaya anlatan bir video - "Yawa" - üretimi ile vurgulanır.

• Öğrenciler, Dünya Ayı fonları ile sağlanan sıtma ve içme suyu kuyuları bakımı için üniversiteye, sağlık dispanserine katılmak için Novo Esperança tarafından destek görmüş ve urukum işleme ekipmanları, okulları, eğitim hizmetleri, yeni tarım uygulamaları ile gıda güvenliğini geliştirmiştir. Son zamanlarda, nehir taşımacılığı için oluşturulan dizel motor dönüşüm programı için fon sağlanarak yeni bir topluluk içinde ilk urukum çiftliği de dahil olmak üzere toplumun çeşitli gelişmelerinden yararlandı.


Aveda için, bu ilişki de aralarında birçok fayda sağlandı:

• Aveda'nın tedarik zinciri ilişkilerinin daha geniş çapta ana bileşeni haline gelen geleneksel topluluklarla çalışmayı öğrenmek;

• BM katılımı yoluyla dünyanın her yerindeki yerli kültürler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve bu kültürlerle ilgilenmek;

• Yawanawa halkının ilerlemesini izlemek ve bu ilerlemeyi müşterilerimizle paylaşmak;

• Geleneksel malzeme ve sanatsal tasarımlarını hem ürünlere hem de ambalajlara entegre etmek.


İlişkinin yıllar içinde bir takım zorlukları da oldu:

• Doğadan hasat edilen bir mahsulün geleneksel kabile kullanımından ekili bir hammaddeye dönüştürülmesi kolay bir süreç değildi. İlk 10 yıl boyunca, üretim ve işleme becerileri geliştirilip rafine edilirken aslında küçük urukum üretildi ve üçüncü taraf bir işlemci belirlendi.

• Yawanawa'nın sürdürülebilir işler geliştirmesine yardımcı olma konusundaki orijinal vizyon, büyük ölçüde konumlarının uzaklığı ve potansiyel pazarlara erişimin zor olması nedeniyle gerçekleştirilemedi.

• Urukum üretimi, 2008'deki bir liderlik bölünmesinden bu yana kesintiye uğradı. Tashka'yı izlemeyi seçen köyler, Aveda için yeni bir urukum tedariki geliştirmeye çalışan Associação Sóciocultural Yawanawa (ASY) adlı yeni bir kooperatife ayrıldı. Bu süre zarfında Aveda, ürünlerinde kullanılmak üzere Yawanawa'da hasat edilmiş urukum almadı ve farklı bir tedarikçiye bağımlı olmak zorunda kaldı.


Bu ilişki zaman içinde zorluklarla karşılaşsa da gelişmeye devam ediyor ve Amazon'daki biyolojik çeşitliliğe sahip atalarından kalma yağmur ormanlarının korunmasına yardımcı olmak için birlikte çalışan bir şirket ve yerli bir topluluk hakkında etkileyici bir hikaye oluşturuyor.
 

Geleceğe Bakmak

Aveda, Associação Sóciocultural Yawanawa'yı (ASY) oluşturan topluluklardan yeni bir urukum tedariğinin geliştirilmesini desteklemeye, bu toplulukları marka iletişiminde imaj haklarının kullanımı için tazmin etmeye ve diğer topluluk projelerini finanse etmeye devam ediyor. Eş zamanlı olarak Aveda, gerçek sürdürülebilirlik ve ekonomik bağımsızlığı elde etmek, gelecekteki fırsatları belirlemek için tüm Yawanawa çalışanlarıyla birlikte çalışıyor. Bu sürecin henüz başındayken, "ekosistem hizmetleri" için ödeme alma fırsatları - ör. karbon tutma, su havzası ve biyolojik çeşitliliğin korunması, bozulmamış ormanlarının korunması için birlikte araştırılıyor. Aveda, 28 yıllık gerçekten dikkate değer bir ilişki için uzun vadeli, başarılı bir sonuç elde etmek adına tüm Yawanawa ile çalışmaya ve desteklemeye devam edecek.

*Lokalize meme kanseri teşhisi konmuş kadınlar için (lenf düğümlerine veya meme dışındaki diğer yerlere yayılmayan kanser) 5 yıllık göreceli sağkalım %98'dir; kanser yakındaki lenf düğümlerine (bölgesel evre) veya uzaktaki lenf düğümlerine veya organlara (uzak evre) yayılmışsa, hayatta kalma oranı sırasıyla %84 veya %24'e düşer. Kaynak: www.bcrfcure.org/breast-cancer-statistics