aveda'yı keşfedinSaf çiçek ve bitki esansları sanatı ve bilimi, Aveda'nın yapı taşıdır. Güzellik ürünlerimiz, bitkilerin yaşam gücü sayesinde hayattadır ve saf temel yağlar içerir. Çözüm önerilerimiz o kadar güçlüdür ki onları Purescriptions™ (Saf Reçeteler) olarak adlandırıyoruz. Saç bakımında uzmanlaşırken, her biri profesyonel olarak geliştirilmiş, klinik olarak test edilmiş ve dünyaya saygı konusunda istisnai boyutlara varan diğer bitki-bazlı ürünler—cilt bakımı, makyaj, pure-fume™, aroma ve hayat tarzı— sunuyoruz. Dünya çapında yaklaşık 8,000 salon ve spadan oluşan profesyonel ağımız da bizim bu bağlılığımızı paylaşıyor. 1978'de bir kuaför Aveda'yı kurduğundan beri, ürünlerimiz dünyaya saygı çerçevesinde, yaşam döngüsü ile uyum içerisinde üretiliyor.

vizyon

güzellik, çevre ve zindelikle bağlan
misyon

Aveda'daki misyonumuz, ürettiğimiz ürünlerden, topluma geri kazandırma biçımlerimize kadar içinde yaşadığımız dünyaya özen göstermektir. Aveda'da sadece güzellik dünyasında değil, bütün dünyada çevre liderliğine ve sorumluluğuna örnek oluşturmaya gayret ediyoruz.
inançlar

1. Kendimize, birbirimize ve gezegenimize incelik ve saygı içinde yaklaşmamız gerektiğine inanırız.

2. Sosyal sorumluluğun, kendi sorumluluğumuz olduğuna inanırız.

3. Ekoloji ve karlılık hedeflerine birlikte ulaşılabileceğine inanırız.

4. İtibarımız ve tecrübemizin bizi farklı kıldığına inanırız.

5. Hayatlarına, sağlık ve güzellik katmaları için insanlara ilham vermemiz ve onları eğitmemiz gerektiğine inanırız.

6. Küresel imajımızdan merkez odaklı ağımıza kadar tekliğin gücüne inanırız.

7. Öğrenmenin hiç bitmediğine inanırız.

8. Yenilikçiliği ve etkili karar alımını teşvik etmeye inanırız.

9. Eylemlerimiz, ürünlerimiz ve hizmetlerimizde daima mükemmelliğin somutlaşması gerektiğine inanırız.

10. Sürdürülebilir başarının anahtarının, kişisel ve kurumsal denge olduğuna inanırız.

11. Gerçek liderliğin tutkuyla ve örnek oluşturarak sağlanabileceğine inanırız.
miras
5.000 yıllık sonuçlar. En eski köklerimiz Ayurveda'ya, her şeyin yaşamla birbirine bağlı olması bilgisine dayanan Hint iyileştirme geleneğine dayanır. 5.000 yılı aşkın süredir, bir insanı bütünüyle iyileştirmenin, olduğundan çok daha mükemmel bir denge ve zindeliğe öncülük ettiği kanıtlanmıştır; yani ürünlerimizin sadece saç veya cilt üzerinde değil, vücut, akıl ve duygular üzerindeki etkilerini de göz önüne alıyoruz.

Ayurveda ile ilişkimiz 1978'de, iki ünlü Ayurvedik fizikçi ve bilim adamı olan Drs. Vinod ve Kusum Upadhyay sayesinde başladı. Dünya çapında Ayurvedik tıp, farmakoloji, botanik araştırma ve aromaterapi alanlarında uzmanlıklarını, binlerce yıllık Vedik ve Ayurvedik geleneğini, Aveda'nın çalışmalarıyla ilişkilendirme arayışına girdiler. Onların rehberliği, önce ürünlerimiz için botanik aktifleri tanımlamamızı, "fonksiyonel aromaların" öncüsü olmamızı (Chakra™ Balancing Blends ile); daha sonra yenilikçi, güçlü bitkilerden elde edilen, Outer Peace™ Acne Relief cilt bakımı gibi formülleri piyasaya sürmemizi sağladı.
ayurvedik kökler


Ayurveda, beden, zihin ve ruhun denge ve bütünsellik içinde şifa bulması için çabalayan antik bir sistemdir. Ayurveda "yaşamın bilimi" anlamına gelir. Ayurveda doktorları Vinod ve Kusum Upadhyay* ile Aveda'nın ilk yıllarından beri iş birliği içindeyiz.

*Maharshi Bhardwaj, Hindistan, Haridwar'da Klinik ve Araştırma Merkezi.

Ayurvedik prensipler ile ilerliyoruz çünkü Dünya için endişeliyiz ve organik içerikler kullanmaya kendimizi adadık. Bu durum Hintli firma, Nisagra ile farklı bir Ayurvedik ortaklığa yol açtı.

Nisarga Sanskritçe'de "doğa" anlamına gelmektedir-organik tarımla yetişen Ayurvedik şifalı otlar. Bazı ürünlerimizde kullanılan organik amla ve zerdaçal için onlarla işbirliği kurduk.

Nisarga çalışanları CO2 kullanılan, düşük ısıda çalışan ve zehirli atık ortaya çıkarmayan doğa dostu ekstraksiyon metodunu kullanırlar.

Çünkü şirket tehlikeli kimyasallar ve tarım ilaçları kullanılması konusunda çok hassas ve bu sebeple Nisagra çiftçileri organik tarıma teşvik edilir. Düzenli olarak her yıl 35,000 çiftçi organik tarımla ilgili eğitim seminerleri alır.

sorumlulukla hareket etmek


Çevresel sürdürülebilirlik arayışından başka sorumlulukla iş yapma alternatifinin olmadığına inanıyoruz ve bu inanç, aldığımız her kararı yönlendiriyor. Bu şekilde doğada ilham buluyoruz ve doğanın yalnızca değer verilmesi ve korunması gereken değil, aynı zamanda bir sürdürülebilirlik modeli olarak öykünülmesi gereken bir şey olduğuna inanıyoruz. Ayrıca daha fazla endüstrinin, doğanın sürdürülebilirlik ve net gelir üzerindeki pozitif etkilerinin farkına vardıkça, kar ve çevresel sorumluluğun birlikte yol alacaklarına inanıyoruz.


dünyayı ve toplumu önemseme raporu
1989'da, CERES Principles'ı (Coalition for environmentally Responsible Economies) imzalayan ilk özel şirketiz. Bugün, uygulamalarımızı geliştirmek ve sonuçlarını toplumla paylaşma gayretimizi sürdürüyoruz.

sorumluluk sahibi ambalajlama
Cilt bakımı ve saç şekillendirme için, 0 tüketici sonrası geri dönüşümlü PET kullanan ilk güzellik firması olmaktan gurur duyuyoruz.* Geliştirdiğimiz her ambalaj ile, ekolojik ayak izimize dikkat ediyor ve ambalajlamamızı en aza indirgeyip, geri dönüşümlü ve kullanım sonrası geri dönüşümlü malzemelerin kullanımını en yükseğe çıkarmaya çalışıyoruz.
daha fazla bilgi »
yenilenebilir enerji
0 sertifikalı rüzgar gücüyle üretim yapan ilk güzellik firması olmaktan gurur duyuyoruz.** Rüzgar gücü enerji satın alımlarımız, Minnesota'da bulunan temel üretim tesisimizin, firma genel merkezimizin ve Aveda Institute Minneapolis'in enerji kullanımlarının 0'ünü karşılıyor.
daha fazla bilgi »
aveda önemser
Son on yıl içinde sosyal ve çevresel gelişimi desteklemek için çalışan, kar amacı gütmeyen kuruluşlarla ortaklık kurduk.

beşikten beşiğe
Misyonumuzu "içinde yaşadığımız dünyaya özen göstermek" desteklemek için Aveda Cradle to Cradle (Beşikten Beşiğe) felsefesini kucaklar ve bu sorumlulukla hareket eder.
daha fazla bilgi »
* Bottles and jars. **WWD Güzellik Raporu En Üst 100 Kozmetik İmalatçısının Nisan 2007’deki Kurumsal İnternet Siteleri incelemesine göre.
bulgaristan'dan lavanta ve gül
Aveda'nın, Bulgar gülü ve lavanta yağı damıtım evi olan Enio Bonchev ile ortaklığı Romi insanlarına adaletli davranılmasını ve ücretlendirilmelerini garantiler.
daha fazla bilgi »
içeriklerin kaynağı

Bizimle yolculuğa çıkın- Aveda'nın bazı temel içeriklerini keşfedin. Biz buna topraktan şişeye adını veriyoruz ve bu süreç sayesinde adil ticareti desteklemiş oluyoruz.

Aveda, temel içerik maddelerimiz için birçok topluluk ve tedarikçi ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Bu ilişkilerimizi görsel materyallerimizde sıkça dile getiriyoruz ancak bazen çeşitli koşullar ve kontroller sebebiyle (örneğin; kuraklık, haşereler, kapasite sınırı) bu topluluklar ve/veya tedarikçiler içerik ihtiyacımızı karşılamak için yetersiz kalabiliyorlar. Böyle durumlarla karşılaşıldığında, Aveda asıl tedarikçisinde kaynak gelene kadar yüksek standartlı içerikleri temin edebileceği alternatif tedarikçilerle çalışıyor.
ispanya'dan laden
İspanyol laden özü Aveda'nın temelidir—tıpkı bu sertifikalı organik bitkiyi toplayan insanlar gibi. Endülüs kasaba sakinleri ile olan ilişkimiz, dünya dostu laden uygulamalarını yaratmamıza yardımcı oldu.
daha fazla bilgi »
fas'tan argan
Faslı kadınlar çölleşmeye karşı argan ağacını korumaya çalışıyor. Biz de onların geleceklerini belirlemelerine ve kendilerine gerekli olan ağaçları korumalarına yardımcı oluyoruz.
daha fazla bilgi »
nepal'den lokta kağıdı
Nepal Himalayalar'ının tepesinde birçok aile ve ormanlar için bazı şeyler değişmeye başladı.
daha fazla bilgi »
akasyadan destek alın
Kutsal antik mezopotamya'da, akasya ağacı yüzyıllardır güzellik ve besin kaynağıdır. Bilim adamlarımız akasya ağacı sakızının ince saçlar için doğal, kalınlaştırıcı özelliğini keşfetti. Aveda sertifikalı organik akasya sakızını ince saçlara hacim ve kalınlık kazandırmaya yardımcı olmak için alıyor.
içerik sözlüğümüz daha fazla bilgi »
avusturalya'dan sandal ağacı
Tarih boyunca hakettiklerinden az para kazanmış yerli toplayıcılar, onlardan aldığımız Avustralya sandal ağacı yağı sayesinde topladıkları ürünler karşılığında adilce ücretlendirilmişlerdi
daha fazla bilgi »
zerdeçal ve amlanın ayurvedik
kökleri

Ayurveda'da etkisi kanıtlanmış zerdeçalı Hindistan firması nisagra'dan alıyoruz. Nisagra ile olan ortaklığımız çiflik alanların daha da organikleşmesine yardımcı oluyor.
daha fazla bilgi »
içerikler

içerik vaadimiz


Aveda'da, Saf Çiçek ve Bitki Özlerinin Sanatı ve Bilimi, Doğa'nın en iyi güzellik uzmanı olduğuna inanılır. Bu sebeple, mümkün olduğunca kullandığımız doğal türevli içerikleri artırmaya çalışıyoruz.

Doğal Türevli: Doğal türevli içerikleri moleküllerin %50'den fazlası bir bitkiden, petrol-dışı minerallerden veya su gibi, diğer doğal kaynaklardan geliyor olması olarak tanımlıyoruz. Bazı işlem türlerinden kaçınmak gibi diğer kullanım standartlarına da dikkat ediyoruz.

bitkisel türevli ürünler gezegen dostudur. -bu hepimiz için en iyisi- kullandığımız doğal türevli içeriklerden çok daha fazlası anlamına gelmekte.AVEDA VE HAYVANLAR

Aveda’daki misyonumuz içinde yaşadığımız dünyaya ve beraber yaşadıklarımıza özen göstermektir.

Cruelty-free, yani hayvan dostu olan bir marka olarak, sadece güzellik dünyasında değil, bütün dünyada çevre liderliğine ve sorumluluğuna örnek oluşturmaya gayret ediyor ve hayvanları koruyoruz. 1989 yılında, kurumsal sorumluluk ile Ceres Protokolünü imzalayan ilk firma olduk. Bu Protokol ile dünyamızı ve dünyaın içinde yaşayan herkesi ve her şeyi korumak için sorumluluk üstlendik.
saç renginize aşık olun, ormanları koruyun
Color conserve daily color protect™ ürününde yer alan bitki ekstrelerinden biri, sürdürülebilir orman uygulamalarına göre hasat edilen karaçam ağaçlarından elde edilerek yerel ekosistemlerin, yabani hayat yaşam alanlarının korunması ve ağaç yenilenmesi için teşvik edilir.
Nepa'de yaşamları değiştirin
2,400 aile yiyecek ve giysi alabiliyor, evlerini onarabiliyor, çocuklarını okula gönderebiliyor ve geleceklerini garanti altına alabiliyor, çünkü 1,400,000'den fazla** hediye seti kağıtlarının yapımı için 4,900* kişiye iş imkanı sağlandı. Bu birçok hayatın değişmesi demek. Ayrıca 34,000 hektar ağacın korunarak iklim değişikliğine karşı savaşmak ve hepimizin hayatında değişiklik yaratmak demek.
meme kanseri araştırmalarına destek
Aveda meme kanserinden etkilenen insanları önemsiyor ve bu nedenle özel üretim Pink Ribbon Hand Relief™ ürünlerinin satışından 4 doları Breast Cancer Research Foundation® (BCRF)'a bağışlıyor. Kar amacı gütmeyen bir organizasyon olarak 1993'te Evelyn H. Lauder tarafından kurulmuş, bağımsız kuruluş, dünya çapında faaliyet gösteren medikal enstitülerde yapılan klinik ve genetik göğüs kanseri araştırmalarına ödenek sağlamaya adanmıştır. BCRF* ile ilgili daha fazla bilgi için, bcrfcure.org sitesini ziyaret edebilirsiniz.
daha fazla bilgi »
Nepa'de yaşamları değiştirin (mutlu olmak için sebebiniz var)
2,400 aile yiyecek ve giysi alabiliyor, evlerini onarabiliyor, çocuklarını okula gönderebiliyor ve geleceklerini garanti altına alabiliyor, çünkü 1,400,000'den fazla** hediye seti kağıtlarının yapımı için 4,900* kişiye iş imkanı sağlandı. Bu birçok hayatın değişmesi demek. Ayrıca 34,000 hektar ağacın korunarak iklim değişikliğine karşı savaşmak ve hepimizin hayatında değişiklik yaratmak demek.

Aveda ve Hayvanlar

Aveda’daki misyonumuz içinde yaşadığımız dünyaya ve beraber yaşadıklarımıza özen göstermektir.
daha fazla bilgi »

dünya ayı 2017
TEMİZ SU HAYATLARI DEĞİŞTİRİR
Dünya Günü Aveda'da bir ay sürer. 10 yılı aşkın süredir, salonlarımızın, spalarımızın, mağazalarımızın ve enstitülerimizin her Nisan ayında bir araya geldiği, gezegenimizi ve insanları koruma amacıyla para toplamaya yönelik bir kutlamadır. Amaçlarımız gelişse de hedefimiz değişmedi: 1999'dan beri 26 milyon dolardan fazla bağış topladık. Nisan ayında bize katılarak 6 milyon dolor olan hedefimizi yakalamamıza yardımcı olan herkese teşekkür ederiz.

videoyu izle »
LIGHT THE WAYTM MUM
Nisan ayında Dünya Ayı vesilesiyle Aveda, sınırla sayıdaki light the way mumlardan elde edilen gelirin ( 39 TL Satış fiyatı baz alınır) tamamını 80'den fazla ülkedeki su kaynakları projeleri için Greengrants Fonuna bağışlar. Bunlara ek olarak Aveda salon çalışanlarının yaptığı etkinlikler ve yardım organizasyonları sayesinde yerel anlamda da temiz su kaynaklarının korunması ve toplumu su kaynakları konusunda bilgilendirme anlamında dünya çapında 50'den fazla dünya ayı partnerine katkı sağlanmış olur.
BASİT İPUÇLARIYLA TEMİZ SU KAYNAKLARINI KORUYUN

SUYU KORUYARAK MUTLULUĞU NASIL KORURUZ ?
Aveda şimdiye kadar temiz su kaynakları için 38 milyon dolar yardım topladı. Siz de bu ipuçlarıyla bize yardımcı olabilirsiniz.

ZAMAN TASARRUFU. SU TASARRUFU
Normal duş sürenizi 3 dakika kısaltarak 22.7 litrelik su tasarrufu yapabilirsiniz. * Her gün banyo yapıyorsanız yılda 8,290 litre su tasarrufu yapmış olursunuz!

TASARRUF İÇİN DOLDURUN
Çamaşır makinanızı ve bulaşık makinanızı kullanmadan önce hem enerji hem su tasarrufu için makinanızın tamamını doldurun. Kıyafetlerinizi asarak kurutarak daha da fazla tasarruf etmiş olursunuz.

BUZ EKİN
İçeceklerinizden geriye kalan buz küplerini çöpe atmak yerine saksıdaki çiçeklerinizin altına ekin hem çiçekleriniz hem doğa için faydalı.

ÖĞÜNLERİNİZDE ETİ AZALTIN
Haftanın bir günü et yemeyerek 1000lerce litre su tasarrufu yapmış olursunuz. Yarım kilogram et üretimi için 18,927 litre su kullanılır. **

ELEKTRİK VE SU TASARRUFU
Elektrik üretiminde her saat başına kullanılan kw için 7.6 litre su harcanır. Kullanmıyorsanız kapatın!

DİŞ FIRÇALARKEN
Dişlerinizi fırçalarken suyu kapatın Her gün 15-28 Litre tasarruf edebilirsiniz.
daha fazla bilgi için www.home-water-works.org/indoor-use/showers


** eatingwell.com/food_news_origins/green_sustainable/6_reasons_to_eat_less_meat